Blog

Najčastejšie chyby pri domácej dentálnej hygiene (keď je menej viac)
15.3.2016
Najčastejšie chyby pri domácej dentálnej hygiene (keď je menej viac)


Mnohí z nás sa každodenne o zdravie svojej ústnej dutiny pravidelne snažia. Napriek pravidelnému čisteniu chrupu sa však očakávaný výsledok nedostavuje. Pri periodických preventívnych prehliadkach sa tak či tak nové kazy objavujú, krvácanie ďasien neustupuje alebo iba mierne.

Častokrát sa dostavuje pocit demotivácie.

 

Prečo je tomu tak?


Vo väčšine prípadov je príčinou:

·        nesprávna technika  čistenia zubov,

·        zle zvolené pomôcky  dentálnej hygieny,

·        neúmerne silný tlak vyvinutý na zubnú kefku,...

 

Práve o poslednom prípade som sa rozhodla napísať pár riadkov, keďže sa s ním v zubnej ambulancii často stretávam. Pri nadmernom tlaku sa čistiaci efekt, napriek našim mylným predstavám znižuje. Štetinky kefky sa nadmerne stlačia a tak už nedochádza k dostatočnému čisteniu. Príliš veľký tlak poškodzuje samotný zub, no nepriaznivo pôsobí i na ďasná. Ak sa Vám štetinky zubnej kefky začnú skôr ako po dvoch mesiacoch vytáčať von, znamená to, že tlak jepríliš silný.

Nadmerný tlak a ďasná

Môže viesť k ústupu ďasien v krčkovej časti zuba, ktorá sa stáva citlivejšou napr. na dráždenie teplým, či studeným podnetom. Vznikajú tzv. obnažené krčky zubov. Tento stav sa dá zastaviť a k ďalšiemu ústupu už nemusí dochádzať, no nedá sa vrátiť späť inak ako chirurgicky.

Nadmerný tlak a zub

V krčkovej časti zuba je sklovina najtenšia, preto neprimeraným tlakom v spojení s tzv. horizontálnou technikou čistenia (teda pri ťahoch zubnou kefkou tam a späť), dochádza k „prešúchaniu“ skloviny a obnaženiu zuboviny. Navyše je čistenie nedostatočné, pretože sa čistia iba vypuklé plôšky zuba a podbiehavé, či zakrivené plôšky ostávajú nevyčistené, s nánosmi zubného povlaku.


            Vyšúchaná sklovina a ustúpené ďasná vplyvom nadmeného tlaku a nesprávnej techniky čistenie, sa považujú za defekty z prehnanej hygieny. Pacienti majú v tomto prípade o svoje ústne zdravie záujem a v snahe o dokonalú ústnu hygienu si nevedome škodia.

Napriek týmto snahám sa však zubný kaz objavuje opakovane.


Preto je veľmi dôležité nielen to, čo robíme, ale aj ako to robíme.Image title

Na obr. je viditeľná obnažená zubovina a v krčkovej oblasti i zubný povlak. Jedno i druhé vzniklo spojením nadmerného tlaku vyvinutého na zubnú kefku a nesprávnou technikou čistenia zubov.

 Prijímame nových pacientov!
Objednajte sa k nám

+421 948 259 169

© 2023 UNO - Dent s.r.o. - Zubná ambulancia, MDDr. Ivana Biernátová, stomatológ Košice