Poradňa

Zodpovedané otázky
 • Martin   13.6.2018

  Dobrý deň, mal som problém s mojim zaplombovaným zubom, zub ma vobec nebolel ale začal som pocitovať že keď som na ten zub zakusol vtedy ma zabolel inak vobec, a po zakusnutí mi vznikol pri tom zube zo strany od líca taký hnisavý vačok, ktorý po pár hod zmizol a neobjavil sa kludne aj 2 dni pokial som na tej strane nejedol a keď som tam začal jesť tak tam bol do pár minút.Tak som šiel zubárke tá mi zub otvorila a povedala že tam je hnis že to nechá vytekať a že mám ešte odtial aj vycucávať.Lenže už to je 2dni a znova keď na zub zakusnem je tam ten vačok a tak isto ma to zaboli len vtedy ako predtým.Kde može byť problém, lebo zubárka povedala že keď toto nepomože že mi ho bude musieť dať von a to zasa nechcem.Ďakujem pekne za pomoc.

  • MDDr. Ivana Biernátová   14.6.2018

   Dobrý deň, podľa toho čo píšete, Vám zub odumrel. Teda sa bude musieť ošetriť koreňový kanálik. Ak sa Vám hnisavý vačok objavil i po otvorení zuba, pravdepodobne sa Vám otvorený vstup do kanálika upchal potravou. Takéto otvorené zuby je totižto ťažké čistiť a do kavity (diery v zube) sa Vám veľmi ľahko dostane potrava. Ideálne je takéto otvorenie nechať iba pár dní a zub ihneď ošetriť a zatvoriť. Čím skôr je zub uzavretý, tým je vyššia šanca na záchranu zuba.Držím palce, aby sa Vám stav čím skôr upravil.

 • Melania   7.6.2018

  Dobrý deň, pred 10 dňami mi boli extrahované neprerezané osmičky na ľavej strane. Pri výbere stehov (včera) mi povedali, že na rane po dolnej osmičke je trocha hnisu-bolesti ani teploty som nemala-teda ho vytlačili, tento "výber hnisu" ma už bolel. Mám nakázané vyplachovať 2x denne paradontaxom 0,2% a naďalej odvarom z repíka a šalvie. Všimla som si ale že v dierke po tej dolnej osmičke je jednak sivá bodka a jednak biela väčšia hrudka, začervenané to nie je. Je to ten spomínaný hnis? Na ďalšiu kontrolu idem o týždeň, stravu mám stále jemnú alebo kašovitú. Zaujíma ma čo robiť-pokúsiť sa vytlačiť to von? alebo len naďalej vyplachovať? Ďakujem

  • MDDr. Ivana Biernátová   12.6.2018

   Dobrý deň, určite si nič nevytláčajte. Takto vyzerá rana v štádiu hojenia. Ďalej pokračujte podľa rád a odporúčaní lekára, ktorý Vám osmičky extrahooval a ak by sa Vám stav menil k horšiemu alebo ste si niečim neboli istá, radšej sa objednajte na kontrolu skôr.

 • Lenka   17.5.2018

  Dobry den, Prosim Vas,je mozne umiestnit mostik chybajuceho zuba c.4,len na jeden zub c.5.,kde je uz korunka,alebo sa musi zbrusit aj zub c.3? Pripadne sa da pouzit most na sklenených vlaknach. ked na patke je korunka? Dakujem za odpoved.

  • MDDr. Ivana Biernátová   25.5.2018

   Dobrý deň, v tomto prípade nie je možné zhotoviť mostík na sklenených vláknach. Čo sa týka zbrúsenia ďalšieho zuba, to závisí od stavu zuba č.5, ak by bol kvalitným pilierom, je možné zhotoviť novú korunku a umiestniť tu náhradu chýbajúceho zuba č.4. Ak by zub č.5 nebol vyhovujúci, potom by sa muselo pristúpiť k obrúseniu zuba č.3.

 • viera   25.3.2018

  Dobrý den, prosím Vás o radu, mam 36 rokov od detstva škrípem zubami- spodnými rezákmi som z vnútornej strany horných 4 predných zubov uplne zodrela sklovinu, zubili sa začali štiepiť a boli aj skúsané-kratšie. Prosím o radu aký typ koruniek by ste navrhovali na tieto 4 horné predne zuby 1,1-2,2 aby materiál koruniek bol odolný a vydržal trenie spodnými rezákmi. teraz mam na 4zuboch hore 1,1,-2,2 živicové korunky ale tie už po 2 mesiachoch su viditelne znovu trochu skúsané, kratšie. Tak prosím o radu aký typ koruniek a zakého materiálu by bol vhodný a hlavne odolný voči môju celoživotnému škrípaniu a aby boli horne zuby z vnútra a ich kusiace plôsky odolne voši spodnym rezákom.(Akú životnosť majú živicové korunky a akú by mali korunky z iného materiálu?) ak nejde používat dlahu na noc, sú vlastne nejaké korunky na ochranu predných hornych zubov pri bruxizme

  • MDDr. Ivana Biernátová   26.3.2018

   Dobrý deň, ideálne by bolo a určite aj dôležité odstrániť škrípanie zubov - bruxizmus. Dôležité je nájsť jeho koreň a z toho vychádzať pri jeho liečbe. Čo sa týka protetickej práce, teda koruniek, živicové by som v tomto prípade neodporúčala, sú najmenej odolné voči mechanickému poškodeniu. Pred zhotovením koruniek je však dôležité zhodnotiť celkový stav chrupu, aké je vzájomné postavenie zubov a od toho sa odraziť. Čo sa týka pevnosti, vhodné by boli kovokeramické korunky, esteticky by boli najvhodnejšie celokeramické. Výber vhodných koruniek však naozaj závisí od viacerých faktorov. Na to je však potrebné dôkladne vyšetrenie pred samotným zhotovením koruniek.

 • Tatiana   24.3.2018

  Dobrý deň, prosím vás o radu. Moja dvojročná dcéra ešte nebola u zubára. Začínajú jej žltnúť predné zúbky, pri krčkoch to ma také do biela, na viacerých zúbkoch a dokonca sa jej začali robiť dierky. Zúbky čistíme ako sa dá, pekne otvorí pusu, no predné zúbky si už nechce nechať vyčistiť, plače, obávam sa či ju to nebolí. Synovec mal taký problém, že mu jednoducho zúbky zhnili, u dcéry to zrejme tiež začína. Dá sa s tým niečo urobiť, rada by som jej zriadila kartu, neviem či sa špecializujete aj na detičky. Ďakujem vám srdečne za info.

  • MDDr. Ivana Biernátová   26.3.2018

   Dobrý deň, je potrebné to čím skôr podchytiť, aby sa to zastavilo. Je potrebné skontrolovať techniku čistenia zúbkov. Kedže ich čistíte a spolupráca s dcérkou je dobrá, v motivácii teda problém nevidím, no je potrebné zistiť, či je čistenie dostatočné a či sa plak zo zúbkov odstráni dostatočne. Môžete sa prísť s dcérkou ukázať a stanovíme postup.

 • Eva   22.2.2018

  Dobrý deň, dajú sa nahradiť aj 2 zuby vedľa seba na sklanených vláknach, alebo tam už musí byť mostík?

  • MDDr. Ivana Biernátová   27.2.2018

   Dobrý deň, v takom prípade je už vhodnejší mostík alebo implantáty.

 • Eva Szabóová   21.2.2018

  Dobrý deň, navštívila som už viacero zub. ambulancií, ale zatial mi nikto nenavrhol pre mňa vhodné riešenie. Mam problémový chrup. Hlboký zhryz. Mala som mostík na pravej 1,2,3. DR. mi odpílila mostík pri 1-ke, 2 chýba a 3-vytiahla, bol zlomený pri koreni. teraz mi chýba 2,3 na 1-ke zostatok z mostíka a 4 už len 1/2 zuba aj to s blombou, 5,6 chýba 7 mám, to je pravá strana a na ľavej mi chýba 5,6. Ja som myslela že keby sa dal ešte urobiť nový mostík na 1 až 4, náhradu s podnebím by som nezniesla. Dole mi chýba v ľavo 5,6,7 a v pravo 6,7. Horné zuby mi už úplne prekrývajú spodné kvôli zhryzu. Mali by ste pre mňa nejaké vhodné riešenie? Už ku svojej zubárke sa nechcem vrátiť. Od novembra som vlastne bez horných zubov bez mostíka. je to veľmi nepríjemné, neviem poriadne jesť, mám stresy pomaly aj depresiu z toho všetkého. Ďakujem za prečítanie aj prípadnú odpoveĎ.

  • MDDr. Ivana Biernátová   27.2.2018

   Dobrý deň, najlepšie by bolo,aby ste sa k nám prišli ukázať. Je potrebné zhodnotiť stav zvyškového chrupu, z čoho sa dá vychádzať a na základe toho určiť riešenie, ktoré by bolo funkčné, estetické a s ktorým by ste boli spokojná.

 • Jana   23.1.2018

  Dobry vecer zijem v cudzine ale na leto by som chcela prist si urobit zuby na Sk.ako samoplatca.Potrebovala by som vediet aky cas by mi trebalo a kolko navstev a priblizne do akej sumy by sa to pohybovalo...aj ked viem ze sa to neda bez stretnutie a prehliadky povedat ale aspon pribliznu sumu potrebujem vediet ak by to bolo mozne.Jedna sa o chybajuce 1cky hore a 2 v pravo .Uz asi 3 roky mam nahradu ale uz aj to dasno a nahrada je vyditelne ze je tam medzera...jednalo by sa o mostik pre 3 chybajuce zuby a po pripade o upravu toho dasna... za vasu skoru odpoved vopred dakujem.

  • MDDr. Ivana Biernátová   28.1.2018

   Dobrý večer, ťažko sa mi súdi takto na diaľku, no čo sa týka dĺžky zhotovenia práce, na tom sa dá vopred dohodnúť. Ak tu budete v lete a objednali by ste sa dostatočne v predstihu, je možné prácu naplánovať a zhotoviť v relatívne krátkom čase. Čo sa týka ceny,tá závisí od materiálu pre ktorý by ste sa rozhodli,aspoň orientačne napíšem sumu 1000 - 1500Eur.

 • Anka   15.1.2018

  Dobrý deň mám 6r.chlapceka ,a 2,5r.dcerku je rastepova, boli už u zubára,no naša pani doktorka už nepracuje tam a nevieme sa k nej niako dopátrať ... Chcem sa spýtať da sa k vám chodiť s detičkami?ako je je to s preventivkou keď máme zp dôveru platí sa u vás...

  • MDDr. Ivana Biernátová   23.1.2018

   Dobrý večer, áno je k nám možné chodiť aj s detičkami. Najlepšie je prísť sa ukázať, navrhli by sme Vám postup ošetrenia a kontrolné návštevy. Preventívna prehliadka sa hradí v sume 9 Eur.

 • jana   10.1.2018

  Dobrý deň Chcela by som sa opýtať,či by ste mi urobili porcelanove zubky 8 ks horne bez toho aby som menila zubárku,ja v podstate mám novu keramiku ale niesom s nimi spokojna ani vyzorovo ani pocitovo.dakujem

  • MDDr. Ivana Biernátová   11.1.2018

   Dobý večer, najlepšie by bolo, keby ste sa prišli ukázať na nezáväznú konzultáciu,aby sme posúdili Váš stav a podľa toho by sme pokračovali. V prípade záujmu, by to následne bolo možné.

 • Matúš   19.12.2017

  Dobrý deň. Chcel by som sa informovať, ako mám postupovať v prípade, keď po návšteve zubárky a plombovaní zuba mám zub stále citlivý na teplo a chlad a cítim v ňom bolesť aj ked uplynuli dva mesiace. K dotyčnej zubárke sa už neplanujem vrátiť, preto sa s mojím problémom obraciam na Vás. Ďakujem za odpoveď.

  • MDDr. Ivana Biernátová   4.1.2018

   Dobrý večer, v prípadoch ako opisujete ide, najpravdepodobnejšie o zapálenú resp. odumierajúcu zubnú dreň. V takej situácii sa zubná dreň odstraňuje a ošetrujú sa koreňové kanáliky. V každom prípade je potrebná rtg snímka, na ktorej sa stav zhodnotí a podľa toho sa následne pokračuje v liečbe. S pozdravom, Dr.Borovská

 • Lenka   16.8.2016

  Dobry den. Mam 2deti(3,5). maju svojho zubara ale tento rok som s nimi nebola na prehliadku. Maju neskutocnu paniku,placu kricia no hroza pre nich. Prva ich kontrola bola ze hroza pristup( v podobe kriku na nich aby nejacali,nech ich drzim pevno) a tak sme uz nesli na prehliadku. A plombovanie bolo psychicky neunosne.Chcem sa opytat maly ma bohuzial vsetky stolicky uz derave a tam cakame a trpneme aby sa neozvali a to pravidelne zubky cistime a sladkosti je minimum. Mala ma 2kazya to na stolicke a zubku pred stolickou. Chcem sa opytat ako u Vas prebieha vysetrenie ked deti maju paniku? A co v pripade bolaveho zubka? Pocula som ze da sa dat nejaka naladovka detom. Dakujem zatial. Prajem pekny vecer

  • MDDr. Ivana Biernátová   17.7.2017

   Dobrý deň, deti obyčajne na prvej návšteve (ak to nie je nutné) neošetrujeme. Deti sa oboznámia s prostredím, personálom, všetko čo ide do pusy sa im ukáže. Obyčajne to deti zaujme a na druhej návšteve sú už prístupnejšie. Niekedy je však "zoznamovacích" návštev potreba viacero. Až následne sa dá dieťa ošetriť, najmä ak už malo zlú skúsenosť. Všetko je však idividuálne a postupuje sa podľa potrieb dieťaťa a potreby ošetrenia. Ideálne je, ak nás dieťa už pozná pred zákrokom, ktorý by mohol byť bolestivý. V takom prípade, aj keď niečo zabolí, dieťa to celkom dobre znáša. Samozrejme to závisí od každého dieťaťa a od domácej prípravy rodičov.

 • Denisa Balosakova   20.6.2016

  Zdravim Potrebujem 6 ky hore po obydvoch stranach ale na pevno aby boli , kolko by to stalo ? Dakujem

  • MDDr. Ivana Biernátová   21.6.2016

   Dobrý deň, najlepšia by bola osobná konzultácia. Takto je nemožné určiť sumu, nakoľko neviem v akom stave sú okolité zuby. Od tohto sa totiž trvalé ošetrenie dosť výrazne odráža. V prípade záujmu nás možete a dohodneme nezáväznú konzultáciu. S pozdravom Dr.Borovská

 • Slavka   7.6.2016

  Dobry den, chcem sa opytat mate zmluvu s Doverou alebo sa za vsetky ukony plati v plnej sume? Aka je priblizne cakacia doba na termin? Vdaka

  • MDDr. Ivana Biernátová   10.6.2016

   Dobrý deň, čakacia doba je momentalne dvojtýždňová. V prípade,že sa jedná o akútny stav, dá sa termín prednostne dohodnúť aj skôr. Cenník pre ZP Dôvera je na našej web stránke. Úkony sú plne hradené pacientom.

 • marketa   16.5.2016

  Dobry den chcela bi som sa vas opytat chcem si dat spravit zuby trebami tri zuby a dve plomby mozte mi aspon orientačne napisat v.akej sume sa to može pohybovat ak bi som mala zaujem si u vas dat tiezubne implantaty dakujem

  • MDDr. Ivana Biernátová   16.5.2016

   Dobrý večer, ošetriť chrup s chýbajúcimi zubami je možné viacerými spôsobmi a viacerými typmi náhrad (korunky, fixný mostík, most na sklenených vláknach, implantáty,...).Cena ošetrenia je závislá od možností, ktoré nám zvyškový chrup ponúka a samozrejme podľa požiadaviek ktoré máte. Preto skôr odporúčam nezáväznú konzultáciu priamo v ambulancii, kde by som to mohla zhodnotiť a bližšie Vám podať informácie. Pekný večer.

 • michaela   24.3.2016

  Dobry den prajem mam taky problem som po pôrode a počas tehotenstva sa mi strasne pokazili zuby plus zozltli,prosím vás dá sa to dať do poriadku? Mam aj každý pred tehotenstvom som mala zdravé a pekné zuby teraz je to katastrofa,nemôžem sa ani usmiať,vopred dakujem za odpoved :)

  • MDDr. Ivana Biernátová   9.5.2016

   Dobrý deň, množstvo problémov ústnej dutine sa už dnes dá riešiť. Najlepšie je však stav ústnej dutiny ako celku konzultovať osobne so zubným lekárom,aby sa určila príčina. Zažltnutým zubom často pomôže profesionálne vykonaná dentálna hygiena zubným lekárom, či dentálnou hygieničkou. Ak to nestačí, je možné pristúpiť k bieleniu. To však musí nasledovať až na záver, po dokonalom ošetrení chrupu.

 • Karolina   17.3.2016

  Dobrý deň Mala by som záujem stať sa Vašou pacientkou, avšak svojho stomatológa už mám je potrebné prerušiť s nim zmluvu a vypytať si kartu? Ďakujem za odpoveď

  • MDDr. Ivana Biernátová   9.5.2016

   Dobrý deň, najlepšie bude ak nás kontaktujete telefonicky a všetko Vám vysvetlíme. Náš kontakt je 0948 259 169. Kontaktovať nás môžete v dopoludňajších i popoludňajších hodinách.

 • Simona   2.3.2016

  Dobrý deň... mám veľký strach z návštev u zubára a preto už dlhšie nemám založenú kartu u žiadneho zubára... Ak by som chcela začať navštevovať vašu ambulanciu,nebol by v tom problém?( v založenī novej karty). Ďakujem za odpoveď

  • MDDr. Ivana Biernátová   9.5.2016

   Dobrý deň, ak si prajete u nás založiť zdravotnú dokumentáciu,stači ak sa objednáte na čísle 0948 259 169, všetko Vám radi vysvetlíme a inštruujeme o ďalšom postupe

 • A. T.   5.2.2016

  Dobrý deň, pravidelne si čistím zuby no aj tak mám počas dňa nepríjemný pocit zápachu v ústach.

  • MDDr. Ivana Biernátová   5.2.2016

   Príčin môže byť viacero. Najčastejšou je však nesprávna technika čistenia, či používanie nesprávnych pomôcok, kedy sa zubný povlak dostatočne neodstráni. Domáca ústna hygiena a tým i nespokojnosť s naším dychom, či pocitom v ústnej dutine často zlyháva pri nesprávnom čistení medzizubných priestorov. Ten je potrebné čistiť pravidelne každý deň medzizubnou kefkou správnej veľkosti, či medzizubnou niťou.

 • Zuzana N.   29.1.2016

  Dobrý deň, mám 3-ročnú dcérku a ešte sme neboli u zubára. Na nič sa nesťažuje a zúbky jej čistíme. Je teda návšteva potrebná?

  • MDDr. Ivana Biernátová   29.1.2016

   Navštíviť zubného lekára sa odporúča už v jednom roku veku dieťaťa, kvôli zoznámeniu sa s prostredím a ošetrujúcim personálom. Dieťaťu sa založí zdravotná dokumentácia a zavedie sa systém pravidelných preventívnych prehliadok v polročných intervaloch. Pre dobrú spoluprácu s dieťaťom je dôležité odbúranie strachu a získanie si dôvery. Ak teda dcérka nemá žiadne ťažkosti je to ideálne pre nadviazanie dobrej spolupráce, kedže nie je potrebné vykonávať ihneď žiadny zákrok. V prípade, že by to potrebné bolo, ošetrenie by v tomto prípade mohlo byť nebolestivé a pre malú pacientku prijateľné. Včasnou návštevou sa tak vyhnete zbytočnému strachu a frustrácii z ošetrenia.

 • Peter   15.1.2016

  Dobrý deň, mám staré amalgámové plomby, je potrebné ich vymeniť?

  • MDDr. Ivana Biernátová   16.1.2016

   Paušálne vymieňanie amalgámových plômb nie je potrebné. Výmena je potrebná v prípade, ak výplň nemá dobrý okrajový uzáver, samozrejme ak je prítomný zubný kaz alebo je z iných dôvodov výplň nevyhovujúca (napr. z estetického hľadiska).

Potrebujete poradiť?
Prijímame nových pacientov!
Objednajte sa k nám

+421 948 259 169

© 2023 UNO - Dent s.r.o. - Zubná ambulancia, MDDr. Ivana Biernátová, stomatológ Košice