Včasná diagnostika

Čím skôr, tým lepšie

Zubný kaz je najčastejšie sa vyskytujúce chronické infekčné ochorenie ľudského organizmu. Dotýka sa takmer každého (vo väčšej či menšej miere). Jeho ošetrenie môže byť jednoduché a rýchle, no všetko závisí od jeho včasného odhalenia a liečenia.

Ak je stav nášho ústneho zdravia ako na prvom obrázku, stačí u zubného lekára navštevovať dentálnu hygienu (môžeme ju nazvať i zubnou kozmetikou), môžeme sa zamýšľať nad bielením zubov, či populárnymi zubnými šperkami. U detí je na udržanie zdravých trvalých prvých stoličiek zvlášť dôležité ich pečatenie.

Pri druhom obrázku (prítomný počiatočný zubný kaz v sklovine) sa pri včasnej diagnostike dá zvrátiť postup zubného kazu. Potrebné je používanie pomôcok na medzizubnú hygienu, úprava stravovacích návykov a pravidelná kontrola (zhruba v polročných intervaloch) vývoja zubného kazu. Postupuje? Ustupuje?

Na treťom obrázku je zubný kaz v ďalšej vrstve zuba (v zubovine). V závislosti od individuálnej citlivosti, sa zubný kaz skôr, či neskôr ohlási (začne bolieť).Čím bližšie je kazivé ložisko k zubnej dreni, tým môže byť zub citlivejší. Snahou je vždy ochrániť zubnú dreň pred zápalom (Zapáli sa zubná dreň? Či nie? To je už obyčajne otázkou celhového zdravotného stavu jedinca, kedže v organizme nie je nič oddelené). Ak ešte nie je zubná dreň postihnutá zápalom, zubný kaz ošetrujeme výplňou (plombou).

Na štvrtom obrázku neošetrený zubný kaz postupil k zubnej dreni, čoho výsledkom je v počiatočnom štádiu jej čiastočný a v neskoršom štádiu i celkový zápal (je veľmi citlivá, pretože v nej prebiehajú cievy a nervy a zodpovedá za výživu zuba). Takýto zápal je obyčajne sprevádzaný silnými vystreľujucími bolesťami. V jednom i druhom prípade pristupujeme k ošereniu koreňových kanálikov zuba.

Na piatom obrázku prestúpila infekcia celým koreňovým systémom zuba. Pretrvávajúci zdroj infekcie (odumretá zubná dreň) infikoval okolitú kosť. V okolí hrotu zuba, vzniká zápalové ložisko. Z koreňových kanálikov sa musí infekcia čo najskôr odstrániť. Takéto ložiská sú často zdrojom ťažkostí, na prvý pohľad zdanlivo nesúvisiacimi s ochoreniami zubov (napr.: vyrážky, srdcovo-cievne ochorenia, kolónie baktérií vyskytujúcich sa v týchto ložiskách môžu osídliť i transplantované tkanivo, či orgán,...).


Za zmienku stojí okrem zdravotného hľadiska i hľadisko finančné. Čím je postihnutie zubu pokročilejšie, tým je ošetrenie nákladnejšie.

Prijímame nových pacientov!
Objednajte sa k nám

+421 948 259 169

© 2023 UNO - Dent s.r.o. - Zubná ambulancia, MDDr. Ivana Biernátová, stomatológ Košice